Budowa domu składa się z wielu etapów, muszą one następować zgodnie z określoną kolejnością. Niektórzy decydują się na samodzielne postawienie budynku, ale dotyczy to głównie osób, które mają w tym doświadczenie, czyli z zakresu szeroko pojętego budownictwa. Przygotowania do budowy trzeba rozpocząć już na wiele miesięcy przed przystąpieniem do prac. Do załatwienia jest wiele formalności. Zacząć należy oczywiście od znalezienia odpowiedniej działki budowlanej, niezbędny jest także projekt domu. Trzeba dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę. Konieczne staje się także opracowanie całego harmonogramu poszczególnych prac, zatrudnienie wykonawców i kierownika budowy.
Co trzeba załatwić w pierwszej kolejności?
Nie można przystąpić do budowy domu bez zakupu działki. Przy wyborze ziemi istotne są takie kwestia jak wielkość działki, jej kształt, lokalizacja, warunki gruntowe, uzbrojenie itd. Bardzo ważne będzie dokładne zweryfikowanie działki pod kątem miejsca na postawienie obiektu. W tym celu trzeba zapoznać się z księgą wieczystą i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Można również złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Kolejną kwestią będzie wybranie osoby do prowadzenia budowy. Można zdecydować się na budowę domu systemem gospodarczym, co jest najbardziej czasochłonne, wszystkim trzeba zająć się we własnym zakresie. To właściciel będzie odpowiadał za realizację inwestycji. Zaletą tego rozwiązania jest jednak możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Do wyboru są także budowa domu w systemie kontraktowym, z inwestorem zastępczym, z generalnym wykonawcą.
Pierwsze etapy budowy domu
Wszystko zaczyna się od doprowadzenia budowy do stanu zerowego. Polega to na ogrodzeniu działki budowlanej, ustalenia wytycznych z geodetą odnośnie miejsca postawienia obiektu. Niezbędne staje się także wyrównanie terenu. Trzeba skorzystać z usług operatorów maszyn ciężkich do przeprowadzenia prac ziemnych. Stawia się fundamenty, wykonuje izolacje i podstawy kanalizacji. W stanie zerowym powstaje też strop i podłoga. Z kolei w stanie surowym otwartym przechodzi się już do wznoszenia ścian, kominów, schodów, więźby dachowej, orynnowania. W przypadku budownictwa tradycyjnego niezwykle istotna jest pora roku. Stan surowy otwarty realizuje się głównie latem i na wiosnę. Sprzyjające warunki atmosferyczne mają ogromne znaczenie, istotny jest przede wszystkim brak opadów.
Jakie są dalsze etapy budowy domu?
Kolejnym etapem budowy jest stan surowy zamknięty, trzeba już skorzystać z usług rozmaitych wykonawców. Konieczne staje się wykonanie ścian działowych, zamontowanie okien i drzwi. Musi zostać ukończone także poszycie dachowe. Efektem końcowym będzie budynek właściwie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Potem przechodzi się do ocieplenia, instalacji i tynków. Na koniec następuje wykończenie i pozostają już prace montażowe. Układa się posadzkę, maluje ściany, wykonuje biały montaż. Oczywiście o zakończeniu budowy trzeba poinformować odpowiedni urząd. Do załatwienia jest szereg formalności. Składa się wniosek o odbiór budynku mieszkalnego.
Odbierz dom z inżynierem, aby nie musieć się martwić
Inżynier przeprowadza wiele odbiorów mieszkań w Warszawie, dzięki czemu cały proces przebiega sprawnie i można liczyć na skuteczne wykrycie rozmaitych usterek. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozornie ładnie wykończone pomieszczenia mogą mieć rozmaite wady. Inwestor nierzadko nawet nie wie, że pęknięcia, zarysowania i zacieki nie są czymś normalnym i można wymagać od dewelopera wyeliminowania tego.
W internecie można znaleźć firmę oferującą wykonanie odbioru technicznego mieszkania w dowolnej miejscowości, świadczącą swoje usługi na terenie całego kraju. Wystarczy wejść na stronę internetową dostępną pod linkiem https://fachowyinzynier.pl/odbiory-mieszkan-bydgoszcz, aby dokonać rezerwacji preferowanej daty. Odbiory dotyczą zarówno domów, jak i mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego. Można zlecić dokładne sprawdzenie różnego typu budynków.
Podobne tematy