Fotowoltaika na starym domu – czy to się opłaca inwestorowi?

Interesuje cię fotowoltaika na starym domu? Czy to się opłaca? Oczywiście każdy właściciel domku może pomyśleć o położeniu paneli. Trzeba jednak wziąć pod uwagę stan dachu, rodzaj poszycia, a także stan instalacji elektrycznej. Przeczytaj i sprawdź!
fotowoltaika stary dom

Stawiając nowy budynek, można od razu zaplanować położenie paneli i dostosować projekt, by jak najwięcej skorzystać na posiadaniu instalacji fotowoltaicznej. Co jednak, jeśli budynek jest stary, a właściciel chciałby produkować energię elektryczną i zamierza zainwestować w moduły na dachu? Oczywiście, jest to możliwe pod pewnymi warunkami. Zanim decyzja o położeniu paneli zapadnie, warto sprawdzić kilka elementów i przekonać się, czy w danym przypadku instalacja spełni swoje zadanie, a także oszacować, czy taki wydatek rzeczywiście się opłaca.

da vinci green energy logo

Fotowoltaika na starym budynku – co sprawdzić?

Właściciele starszych budynków wcale nie muszą odmawiać sobie możliwości położenia paneli fotowoltaicznych. Zanim jednak podejmą pierwsze kroki, powinni sprawdzić stan techniczny domu. Co trzeba wziąć pod uwagę? 

  • stan instalacji elektrycznej – warto skorzystać z pomocy specjalisty, który sprawdzi, czy spełnia ona wymagania niezbędne do położenia paneli fotowoltaicznych (instalacja wystarczająco wydajna, prawidłowo zainstalowany system uziemienia, dobry stan bezpieczników, instalacja spełniająca wymogi bezpieczeństwa);
  • konstrukcję dachu i materiał, z którego wykonane jest poszycie – panele nie zostaną położone na dachu pokrytym eternitem, czy wykonanym z onduliny, poliwęglanu, pleksy, a także na dachach o niewystarczającej powierzchni, zbyt stromych, niestabilnych;
  • lokalizacja – jeśli budynek położony jest w zaciemnionym miejscu, istnieją przeszkody utrudniające dopływ światła słonecznego, wówczas panele mogą nie spełnić swojego zadania.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne na starym domu może wymagać dodatkowych prac, np. naprawy dachu czy wymiany poszycia, czasem także modernizacji instalacji elektrycznej. Wszystkie te czynniki należy przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu modułów. 

Fotowoltaika na starym domu – czy to się opłaca?

Inwestycja w fotowoltaikę może być krokiem w dobrym kierunku, nawet jeśli dotyczy starego domu. Po pierwsze – podnosi znacznie jego wartość rynkową, po drugie – pozwala domownikom na większą niezależność i spore oszczędności. To dobry pomysł na modernizację budynku – dodatkowo można wymienić dach, okna czy ocieplić budynek. 

Warto też pamiętać, że w takich przypadkach można skorzystać z dofinansowania, jakie oferowane jest w ramach ogólnopolskich i regionalnych programów wsparcia dla osób, które interesuje np. fotowoltaika. Odliczenie od podatku części kosztów poniesionych na modernizację energetyczną budynku to kolejna opcja, z której mogą skorzystać inwestorzy. 

Dodatkową zaletą rozwiązania jest działanie na rzecz środowiska. Coraz więcej osób zauważa konieczność zadbania choćby o lepszą jakość powietrza w swojej okolicy. Fotowoltaika i korzystanie ze źródeł zielonej energii to jednak przede wszystkim spore oszczędności – znacznie niższe rachunki za prąd. 

Fotowoltaika na starym domu – jak zacząć?

Fotowoltaika na starym domu może być opłacalną inwestycją, pod warunkiem że odpowiednio do niej podejdziesz. Zanim zadecydujesz, skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy ocenią warunki na danym terenie i sprawdzą jakość dachu oraz instalacji elektrycznej. Pomogą również dobrać moc paneli, uwzględniając zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię. 

Kolejnym krokiem jest oszacowanie, co należy naprawić, zmodernizować i na jakie koszty trzeba się przygotować. Ostatnim etapem może być pozyskanie funduszy, czy to kredytu, czy też pożyczki na preferencyjnych warunkach lub skorzystanie z dostępnych programów dofinansowań. 

Marzy ci się fotowoltaika na starym domu? Czy to się opłaca i czy warto? Z całą pewnością masz taką możliwość, dlatego nie wahaj się sięgać po nowoczesne rozwiązania. Skorzystaj ze wsparcia fachowców, którzy pomogą ci dobrać parametry paneli, sprawdzą stan dachu i ocenią, co jeszcze musisz zmodernizować, by jak najwięcej zyskać z paneli fotowoltaicznych.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *