Istnieją różne rodzaje izolacji podłogi. W tym artykule zbadamy polistyren ekstrudowany (EPS), włókno szklane, higroskopijną i sztywną płytę piankową. Omówione zostaną wady i zalety każdego z nich. Jeśli nie jesteś pewien, który materiał jest najlepszy dla Twojego domu, zatrudnij profesjonalnego instalatora. Profesjonalni instalatorzy powinni być członkami National Insulation Association.
Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z pomyslydodomu.pl
Izolacja z włókna szklanego
Powszechnym rodzajem izolacji domowej jest włókno szklane. Materiał ten składa się z drobno przędzonych włókien szklanych i jest dostępny w kilku różnych formach. Dostępne są długie zwinięte kawałki, wstępnie przycięte paski i izolacja luźno wypełniona. Zastosowanie izolacji z włókna szklanego w Twoim domu zmniejszy rachunki za energię nawet o 50% i może również zmniejszyć poziom hałasu. Jednakże izolacja z włókna szklanego może z czasem stracić swoje właściwości ochronne. Dlatego należy upewnić się, że przestrzega się lokalnych kodów budowlanych.
W trakcie instalowania izolacji z włókna szklanego, upewnij się, że pokryjesz całe legary podłogowe. Ma to na celu utrzymanie cząstek szkła od ucieczki i staje się drobne cząstki powietrza. Należy upewnić się, że izolacja jest zabezpieczona metalowymi prętami. Zastosowanie niewłaściwego typu izolacji może prowadzić do wielu problemów. Tak długo, jak proces instalacji jest odpowiednio udokumentowany i wykonany przez profesjonalistów, izolacja z włókna szklanego jest popularnym wyborem dla właścicieli domów i wykonawców.
Głównym problemem z izolacją z włókna szklanego jest to, że trzyma wilgoć. Kiedy robi się mokro, pory rozszerzają się, pozwalając wilgoci łatwiej przenosić się między izolacją a ziemią. Z czasem izolacja obciążona wilgocią staje się ciężka, zwisa od punktu styku, a nawet może zacząć pleśnieć. Z tych powodów konieczne jest zastosowanie ciągłej bariery powietrznej, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów.
Ekstrudowany polistyren
Najpopularniejszym materiałem do izolacji podłogi jest ekstrudowany polistyren (XPS). Jest on wytwarzany w procesie znanym jako ekstruzja. Plastikowa żywica jest topiona i mieszana z innymi składnikami, a następnie ta mieszanka jest stale wtłaczana przez matrycę. Materiał stygnie i rozszerza się. Jego zamknięta struktura komórkowa zapobiega penetracji wody i pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury.
Ekstrudowany polistyrener ma strukturę zamkniętych komórek i zapewnia doskonałą długoterminową wytrzymałość i trwałość. Jest dostępny w szerokim zakresie wytrzymałości na ściskanie i nie potrzebuje okładzin, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość. Jest dostępny w szerokim zakresie rozmiarów, do 102 mm grubości. Gotowy produkt jest przycinany w celu dopasowania do jego ostatecznych wymiarów.
Mimo że wygląd i wydajność XPS są podobne, dwa rodzaje izolatorów mają bardzo różne właściwości. SOPREMA XPS, na przykład, ma wytrzymałość na ściskanie 300 – 700 kPa, co czyni go doskonałym wyborem dla podłóg, które muszą wytrzymać duże obciążenie. Jak więc wybrać pomiędzy XPS? Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej izolacji dla Twojego projektu.
Izolacja higroskopijna
Istnieje wiele zalet izolacji higroskopijnej podłogi na ziemi, i jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy izolacji podłogi na ziemi. Po pierwsze, musisz wziąć pod uwagę rodzaj podłogi, którą masz. Jeśli podłoga jest wykonana z betonu, prawdopodobnie będziesz potrzebował grubszej membrany izolacyjnej niż jeśli podłoga jest wykonana z drewna. Higroskopijna izolacja podłogi na gruncie jest doskonałym rozwiązaniem dla mokrej podłogi, ale materiał, którego użyjesz, będzie zależał od jego zastosowania i grubości.
Jeśli rozważasz higroskopijną izolację podłogi na gruncie, powinieneś wybrać materiał, który jest odporny na parę wodną. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia kondensacji i pleśni. Materiał będzie uwalniał parę wodną powoli, gdy poziom wilgotności w okolicy będzie spadał. Jeśli szukasz materiału niehigroskopijnego, rozważ użycie izolacji z juty. Materiał ten jest wykonany z przetworzonych torebek z kawą i kakao.
Należy pamiętać, że higroskopijna izolacja podłogi na ziemi wymaga membrany przeciwwilgociowej. Wynika to z faktu, że sole łatwo absorbują wilgoć i starają się utrzymać równowagę z otoczeniem. Jednak sole te mogą krystalizować się wraz ze zmianami poziomu wilgoci, a to może nasilić problemy z wilgocią. Powstałe kryształy mogą poważnie uszkodzić oryginalne materiały. Dlatego izolacja podłogi na gruncie musi być starannie przemyślana.
Sztywna izolacja płytą piankową
W Stanach Zjednoczonych właściciele domów wydają około 1200 dolarów rocznie na ogrzewanie. Sztywna izolacja z płyt piankowych może pomóc właścicielom domów zaoszczędzić średnio 120 dolarów rocznie na kosztach ogrzewania. To doda się do tysięcy dolarów oszczędności w ciągu życia domu. Sztywna izolacja piankowa jest doskonałym sposobem na utrzymanie stałej temperatury w całym domu. Niektóre obszary kraju nie wymagają sztywnej izolacji płyty piankowej, takie jak gorące i suche klimaty. Sztywna pianka jest dobrym wyborem dla klimatów, które doświadczają ostrych zim.
Sztywna izolacja piankowa może być zainstalowana w piwnicy, płycie lub domu mobilnym. Chroni również płyty betonowe przed uszkodzeniem przez wodę. Sztywna izolacja może radykalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapobiec uszkodzeniom strukturalnym. Sztywna izolacja zatrzymuje aż 40% ciepła wewnątrz domu. Sztywna izolacja z płyt piankowych kosztuje początkowo więcej, ale z czasem zwróci się w oszczędnościach energii.
Wadą sztywnej izolacji z płyt piankowych jest to, że jest ona droga w porównaniu z innymi rodzajami izolacji. Jednak jest to warte ceny za dodatkowy spokój ducha. Chociaż nie zapewnia takiej samej wytrzymałości jak sklejka, to znacznie zmniejszy rachunki za media i zapobiegnie kosztownym uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć. Po zainstalowaniu, sztywna izolacja z płyt piankowych jest strukturalnie solidna, ale ma swoje minusy. Ci, którzy martwią się o uszkodzenia wilgoci, będą chcieli zainstalować go prawidłowo, więc upewnij się, że skonsultujesz się z profesjonalistą.
Betonowa izolacja podłogowa
Pierwszym krokiem w instalacji betonowej izolacji podłogowej jest ocena stanu betonu. Jeśli w podłodze znajdują się pęknięcia lub dziury, należy je naprawić przed rozpoczęciem procesu izolacji. Powierzchnia betonu powinna być również gładka i równa. Powinien istnieć minimalny prześwit 7 stóp 6 cali od góry betonu do krawędzi podłoża. W większości przypadków ten prześwit będzie mniejszy, jeśli podłoga ma pokrycie podłogowe.
Można również zaizolować istniejącą płytę betonową, w zależności od kosztów projektu i ilości dostępnego miejsca na głowę. Kodeks budowlany ogólnie wymaga minimalnej skończonej wysokości nad głową 7′-6”, więc izolowany podkład musi uwzględniać to minimum. Dodanie izolacji do istniejącej betonowej podłogi może również pomóc domowi poczuć się cieplej. Poniżej wymieniono kilka kroków, które należy wykonać podczas instalacji izolacji betonowej podłogi.
o Wybierz materiał, który ma wysoką wartość R. Płyty izolacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, tworzywa sztucznego lub pianki. Materiały te są stosunkowo łatwe do zainstalowania i mogą występować w różnych gęstościach. Płyty izolacyjne mogą być instalowane bezpośrednio na istniejącej podłodze betonowej lub wewnątrz szkieletu drewnianego. Zaletami obu rodzajów płyt izolacyjnych jest to, że są one lekkie i łatwe do pracy.
Izolacja podłogi na gruncie
Jednym z najprostszych sposobów izolacji płyty betonowej jest zastosowanie szkieletu drewnianego. Jednak ta metoda będzie wymagała ułożenia membrany przeciwwilgociowej za listwą. Alternatywnie, można zdecydować się na użycie dwustronnej folii aluminiowej, która jest około 5 lub 7mm grubości. Nie podniesie to poziomu podłogi, ale może być konieczne przycięcie drzwi i okien. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę od władz lokalnych.
W strefach klimatycznych 4 i 5 konieczne jest zastosowanie izolacji R-10 na obwodzie płyty. Izolacja ta musi sięgać na głębokość 2 stóp. Dodatkowo, krawędź płyty musi być odpowiednio zaizolowana. Wysokiej jakości płyta na parterze zmniejszy obciążenie grzewcze i chłodzące całego budynku. Ponadto zapobiegnie ona powstawaniu mostków termicznych. Jeśli planujesz budowę domu na płycie, wykonaj następujące kroki:
Przy instalacji izolacji płyty na gruncie upewnij się, że bierzesz pod uwagę strefę klimatyczną i swój klimat. W chłodniejszych klimatach zalecana jest ciągła izolacja pozioma, ponieważ zmniejsza ona straty ciepła w zimie i minimalizuje ilość kondensacji, która występuje na płycie w lecie. Zmniejsza również koszty budowy, ponieważ można ją zainstalować w zaledwie kilku krokach. W przypadku tej metody, powinieneś znać lokalne kody budowlane, aby zapewnić, że Twój projekt będzie udany.
Izolacja podłogi na gruncie krok po kroku
Istnieją różne rodzaje izolacji podłogi. W tym artykule zbadamy polistyren ekstrudowany (EPS), włókno szklane, higroskopijną i sztywną płytę piankową. Omówione zostaną wady i zalety każdego z nich. Jeśli nie jesteś pewien, który materiał jest najlepszy dla Twojego domu, zatrudnij profesjonalnego instalatora. Profesjonalni instalatorzy powinni być członkami National Insulation Association.
Ocieplenie z włókna szklanego
Powszechnym rodzajem izolacji domowej jest włókno szklane. Materiał ten składa się z drobno przędzonych włókien szklanych i jest dostępny w kilku różnych formach. Dostępne są długie zwinięte kawałki, wstępnie przycięte paski i izolacja luźno wypełniona. Zastosowanie izolacji z włókna szklanego w Twoim domu zmniejszy rachunki za energię nawet o 50% i może również zmniejszyć poziom hałasu. Jednakże izolacja z włókna szklanego może z czasem stracić swoje właściwości ochronne. Dlatego należy upewnić się, że przestrzega się lokalnych kodów budowlanych.
W trakcie instalowania izolacji z włókna szklanego, upewnij się, że pokryjesz całe legary podłogowe. Ma to na celu utrzymanie cząstek szkła od ucieczki i staje się drobne cząstki powietrza. Należy upewnić się, że izolacja jest zabezpieczona metalowymi prętami. Zastosowanie niewłaściwego typu izolacji może prowadzić do wielu problemów. Tak długo, jak proces instalacji jest odpowiednio udokumentowany i wykonany przez profesjonalistów, izolacja z włókna szklanego jest popularnym wyborem dla właścicieli domów i wykonawców.
Głównym problemem z izolacją z włókna szklanego jest to, że trzyma wilgoć. Kiedy robi się mokro, pory rozszerzają się, pozwalając wilgoci łatwiej przenosić się między izolacją a ziemią. Z czasem izolacja obciążona wilgocią staje się ciężka, zwisa od punktu styku, a nawet może zacząć pleśnieć. Z tych powodów konieczne jest zastosowanie ciągłej bariery powietrznej, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów.
Ekstrudowany polistyren
Najpopularniejszym materiałem do izolacji podłogi jest ekstrudowany polistyren (XPS). Jest on wytwarzany w procesie znanym jako ekstruzja. Plastikowa żywica jest topiona i mieszana z innymi składnikami, a następnie ta mieszanka jest stale wtłaczana przez matrycę. Materiał stygnie i rozszerza się. Jego zamknięta struktura komórkowa zapobiega penetracji wody i pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury.
Ekstrudowany polistyrener ma strukturę zamkniętych komórek i zapewnia doskonałą długoterminową wytrzymałość i trwałość. Jest dostępny w szerokim zakresie wytrzymałości na ściskanie i nie potrzebuje okładzin, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość. Jest dostępny w szerokim zakresie rozmiarów, do 102 mm grubości. Gotowy produkt jest przycinany w celu dopasowania do jego ostatecznych wymiarów.
Mimo że wygląd i wydajność XPS są podobne, dwa rodzaje izolatorów mają bardzo różne właściwości. SOPREMA XPS, na przykład, ma wytrzymałość na ściskanie 300 – 700 kPa, co czyni go doskonałym wyborem dla podłóg, które muszą wytrzymać duże obciążenie. Jak więc wybrać pomiędzy XPS? Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej izolacji dla Twojego projektu.
Izolacja higroskopijna
Istnieje wiele zalet izolacji higroskopijnej podłogi na ziemi, i jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy izolacji podłogi na ziemi. Po pierwsze, musisz wziąć pod uwagę rodzaj podłogi, którą masz. Jeśli podłoga jest wykonana z betonu, prawdopodobnie będziesz potrzebował grubszej membrany izolacyjnej niż jeśli podłoga jest wykonana z drewna. Higroskopijna izolacja podłogi na gruncie jest doskonałym rozwiązaniem dla mokrej podłogi, ale materiał, którego użyjesz, będzie zależał od jego zastosowania i grubości.
Jeśli rozważasz higroskopijną izolację podłogi na gruncie, powinieneś wybrać materiał, który jest odporny na parę wodną. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia kondensacji i pleśni. Materiał będzie uwalniał parę wodną powoli, gdy poziom wilgotności w okolicy będzie spadał. Jeśli szukasz materiału niehigroskopijnego, rozważ użycie izolacji z juty. Materiał ten jest wykonany z przetworzonych torebek z kawą i kakao.
Należy pamiętać, że higroskopijna izolacja podłogi na ziemi wymaga membrany przeciwwilgociowej. Wynika to z faktu, że sole łatwo absorbują wilgoć i starają się utrzymać równowagę z otoczeniem. Jednak sole te mogą krystalizować się wraz ze zmianami poziomu wilgoci, a to może nasilić problemy z wilgocią. Powstałe kryształy mogą poważnie uszkodzić oryginalne materiały. Dlatego izolacja podłogi na gruncie musi być starannie przemyślana.
Sztywna izolacja płytą piankową
W Stanach Zjednoczonych właściciele domów wydają około 1200 dolarów rocznie na ogrzewanie. Sztywna izolacja z płyt piankowych może pomóc właścicielom domów zaoszczędzić średnio 120 dolarów rocznie na kosztach ogrzewania. To doda się do tysięcy dolarów oszczędności w ciągu życia domu. Sztywna izolacja piankowa jest doskonałym sposobem na utrzymanie stałej temperatury w całym domu. Niektóre obszary kraju nie wymagają sztywnej izolacji płyty piankowej, takie jak gorące i suche klimaty. Sztywna pianka jest dobrym wyborem dla klimatów, które doświadczają ostrych zim.
Sztywna izolacja piankowa może być zainstalowana w piwnicy, płycie lub domu mobilnym. Chroni również płyty betonowe przed uszkodzeniem przez wodę. Sztywna izolacja może radykalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie i zapobiec uszkodzeniom strukturalnym. Sztywna izolacja zatrzymuje aż 40% ciepła wewnątrz domu. Sztywna izolacja z płyt piankowych kosztuje początkowo więcej, ale z czasem zwróci się w oszczędnościach energii.
Wadą sztywnej izolacji z płyt piankowych jest to, że jest ona droga w porównaniu z innymi rodzajami izolacji. Jednak jest to warte ceny za dodatkowy spokój ducha. Chociaż nie zapewnia takiej samej wytrzymałości jak sklejka, to znacznie zmniejszy rachunki za media i zapobiegnie kosztownym uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć. Po zainstalowaniu, sztywna izolacja z płyt piankowych jest strukturalnie solidna, ale ma swoje minusy. Ci, którzy martwią się o uszkodzenia wilgoci, będą chcieli zainstalować go prawidłowo, więc upewnij się, że skonsultujesz się z profesjonalistą.
Betonowa izolacja podłogowa
Pierwszym krokiem w instalacji betonowej izolacji podłogowej jest ocena stanu betonu. Jeśli w podłodze znajdują się pęknięcia lub dziury, należy je naprawić przed rozpoczęciem procesu izolacji. Powierzchnia betonu powinna być również gładka i równa. Powinien istnieć minimalny prześwit 7 stóp 6 cali od góry betonu do krawędzi podłoża. W większości przypadków ten prześwit będzie mniejszy, jeśli podłoga ma pokrycie podłogowe.
Można również zaizolować istniejącą płytę betonową, w zależności od kosztów projektu i ilości dostępnego miejsca na głowę. Kodeks budowlany ogólnie wymaga minimalnej skończonej wysokości nad głową 7′-6”, więc izolowany podkład musi uwzględniać to minimum. Dodanie izolacji do istniejącej betonowej podłogi może również pomóc domowi poczuć się cieplej. Poniżej wymieniono kilka kroków, które należy wykonać podczas instalacji izolacji betonowej podłogi.
o Wybierz materiał, który ma wysoką wartość R. Płyty izolacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, tworzywa sztucznego lub pianki. Materiały te są stosunkowo łatwe do zainstalowania i mogą występować w różnych gęstościach. Płyty izolacyjne mogą być instalowane bezpośrednio na istniejącej podłodze betonowej lub wewnątrz szkieletu drewnianego. Zaletami obu rodzajów płyt izolacyjnych jest to, że są one lekkie i łatwe do pracy.
Izolacja podłogi na gruncie
Jednym z najprostszych sposobów izolacji płyty betonowej jest zastosowanie szkieletu drewnianego. Jednak ta metoda będzie wymagała ułożenia membrany przeciwwilgociowej za listwą. Alternatywnie, można zdecydować się na użycie dwustronnej folii aluminiowej, która jest około 5 lub 7mm grubości. Nie podniesie to poziomu podłogi, ale może być konieczne przycięcie drzwi i okien. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na budowę od władz lokalnych.
W strefach klimatycznych 4 i 5 konieczne jest zastosowanie izolacji R-10 na obwodzie płyty. Izolacja ta musi sięgać na głębokość 2 stóp. Dodatkowo, krawędź płyty musi być odpowiednio zaizolowana. Wysokiej jakości płyta na parterze zmniejszy obciążenie grzewcze i chłodzące całego budynku. Ponadto zapobiegnie ona powstawaniu mostków termicznych. Jeśli planujesz budowę domu na płycie, wykonaj następujące kroki:
Przy instalacji izolacji płyty na gruncie upewnij się, że bierzesz pod uwagę strefę klimatyczną i swój klimat. W chłodniejszych klimatach zalecana jest ciągła izolacja pozioma, ponieważ zmniejsza ona straty ciepła w zimie i minimalizuje ilość kondensacji, która występuje na płycie w lecie. Zmniejsza również koszty budowy, ponieważ można ją zainstalować w zaledwie kilku krokach. W przypadku tej metody należy znać lokalne przepisy budowlane, aby mieć pewność, że projekt zakończy się sukcesem.
Podobne tematy